BZT52C9V1S
Mfr.Part #
BZT52C9V1S
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD-323
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
15Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Dissipation-Max :
0.2W
Tolerance :
±6%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage Tol-Max :
6.08%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
1 (Unlimited)
Working Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Voltage :
9.1V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
1
Base Part Number :
BZT52C9V1
Pin Count :
2
Configuration :
Single
Power - Max :
200mW
Terminal Form :
Flat
Unidirectional
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
BZT52C9V1S
Rectron USA BZT52C9V1S
ZENER DIODE 15Ohm ±6% 500nA @ 6V -65°C~150°C 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C9V1S-TP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 6V.A voltage of 6.08% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 9.1V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZT52C9V1S-TP Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA