BZT52C9V1-E3-08
Mfr.Part #
BZT52C9V1-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Tin
Impedance-Max :
4.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Current :
36mA
Voltage Tolerance :
5%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Tolerance :
±5%
Package / Case :
SOD-123
Zener Voltage :
9.1V
Power Dissipation :
410mW
Terminal Form :
Gull wing
Weight :
10.290877mg
Impedance :
10Ohm
e3
Pbfree Code :
yes
ESD Protection :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
2016
Max Power Dissipation :
410mW
Reference Voltage :
9.1V
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage Tol-Max :
6.08%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7V
Datasheets
BZT52C9V1-E3-08
Vishay BZT52C9V1-E3-08
ZENER DIODE 4.8Ohm ±5% 9.1V 100nA @ 7V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C9V1-E3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 7V.Voltage (Tol) 6.08% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 36mA zener current.
BZT52C9V1-E3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 7V
100nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 36mA