BZT52C6V8-7
Mfr.Part #
BZT52C6V8-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Voltage Tol-Max :
5.88%
Base Part Number :
BZT52C6V8
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±6%
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Standard :
AEC-Q101
Peak Reverse Current :
2µA
Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
6.8V
Termination :
SMD/SMT
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Voltage - Rated DC :
6.8V
Contact Plating :
Tin
Mount :
1
Reverse Test Voltage :
4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tolerance :
6%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
ESD Protection :
No
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
45mA
Width :
1.7mm
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Reference Voltage :
6.8V
Test Current :
5mA
Voltage Temp Coeff-Max :
4.5mV/°C
Height :
1.35mm
Max Power Dissipation :
500mW
HTS Code :
Impedance :
15Ohm
Weight :
10.007382mg
Published :
Number of Pins :
2
Length :
2.85mm
Package / Case :
SOD-123
Forward Voltage :
900mV
Impedance-Max :
15Ohm
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Working Voltage :
6.8V
Pin Count :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 4V
Datasheets
BZT52C6V8-7
Diodes Incorporated BZT52C6V8-7
ZENER DIODE 15Ohm ±6% 6.8V 2μA @ 4V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C6V8-7-F Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 4V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5.88% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.4.5mV/°C is reached when the temperature coefficient (Temp Coeff) reaches its maximum.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).This device requires a reverse test voltage of 4V.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 2μA.
BZT52C6V8-7-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA