BZT52C68
Mfr.Part #
BZT52C68
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 68V 500MW SOD-123
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 47.6V
Impedance-Max :
160Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Package / Case :
SOD-123
Factory Lead Time :
4 Weeks
Power - Max :
350mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5.9%
Datasheets
BZT52C68
Rectron USA BZT52C68
ZENER DIODE 160Ohm ±5.9% 50nA @ 47.6V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C68J Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 47.6V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 68V during operation.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52-C68J Features
reverse leakage current of 50nA @ 47.6V
50nA @ 47.6V is the maximum voltage (Tol)