BZT52C5V6S-TP
Mfr.Part #
BZT52C5V6S-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Stock
337
In Stock :
337
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Power Dissipation-Max :
0.2W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power - Max :
200mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
40Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Tolerance :
±7%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2005
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
7.14%
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
BZT52C5V6
Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
JESD-609 Code :
e3
Reference Voltage :
5.6V
HTS Code :
Terminal Form :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Datasheets
BZT52C5V6S-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C5V6S-TP
ZENER DIODE 40Ohm ±7% 1μA @ 2V -65°C~150°C 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C5V6S-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 2V is required.7.14% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZT52C5V6S-TP Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA