BZT52C5V6S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52C5V6S
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
SOD-323 5.6V 0.3W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Published :
Base Part Number :
BZT52C5V6
Power - Max :
200mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Dissipation-Max :
0.2W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Working Test Current :
5mA
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Flat
Voltage Tol-Max :
7.14%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reference Voltage :
5.6V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
40Ohm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Tolerance :
±7%
Datasheets
BZT52C5V6S
ZENER DIODE 40Ohm ±7% 1μA @ 2V -65°C~150°C 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C5V6S-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 2V is required.7.14% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZT52C5V6S-TP Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA