BZT52C5V1S
Mfr.Part #
BZT52C5V1S
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
ZENER DIODE 5.1V 0.2W SOD-323
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pin Count :
2
Base Part Number :
BZT52C5V1
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Voltage :
5.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power Dissipation-Max :
0.2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
60Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Flat
Voltage Tol-Max :
5.88%
Tolerance :
±6%
Power - Max :
200mW
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Configuration :
Single
Datasheets
BZT52C5V1S
YANGJIE BZT52C5V1S
ZENER DIODE 60Ohm ±6% 2μA @ 2V -65°C~150°C 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C5V1S-TP Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 2μA @ 2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.88%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52C5V1S-TP Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA