BZT52C5V1S-7
Mfr.Part #
BZT52C5V1S-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Polarity :
Unidirectional
Base Part Number :
BZT52C5V1
Power Rating :
200mW
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Zener Voltage :
5.1V
Reference Voltage :
5.1V
Width :
1.4mm
Weight :
4.904468mg
Voltage Tolerance :
6%
Peak Reverse Current :
1μA
Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±6%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1mm
Zener Current :
5mA
Terminal Form :
Gull wing
Working Voltage :
5.1V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
5.88%
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
60Ohm
Additional Feature :
High Reliability
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Forward Voltage :
900mV
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
5.1V
Pin Count :
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
1.8mm
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Output Current :
50mA
Diode Element Material :
SILICON
ESD Protection :
No
Impedance :
60Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
Datasheets
BZT52C5V1S-7
Diodes Incorporated BZT52C5V1S-7
ZENER DIODE 60Ohm ±6% 5.1V 2μA @ 2V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C5V1S-7-F Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 2μA @ 2V.5.88% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5.88%.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 1μA.
BZT52C5V1S-7-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA