BZT52C5V1
Mfr.Part #
BZT52C5V1
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SOD-123
Description
SOD-123 5.1V 0.5W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
Power - Max :
350mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Tolerance :
±5.9%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
60Ohm
Package / Case :
SOD-123
Datasheets
BZT52C5V1
ZENER DIODE 60Ohm ±5.9% 2μA @ 2V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C5V1J Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 2μA @ 2V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 5.1V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZT52-C5V1J Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)