BZT52C51-TP
Mfr.Part #
BZT52C51-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123
Manufacturer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
500mW
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 38V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOD-123
Tolerance :
±5.88%
Reference Voltage :
51V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power Dissipation-Max :
0.5W
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
100Ohm
Datasheets
BZT52C51-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C51-TP
ZENER DIODE 100Ohm ±5.88% 100nA @ 38V -65°C~150°C TJ 2 Terminations SOD-123
BZT52C51-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 38V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52C51-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 38V
100nA @ 38V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA