BZT52C4V3HE3-TP
Mfr.Part #
BZT52C4V3HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123
Description
500MW ZENER SOD-123
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
SOD-123
Product Category :
Zener Diodes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
Base Product Number :
BZT52C4V3
Tolerance :
±6.98%
Product Status :
Active
Power - Max :
500 mW
Packaging :
Cut Tape
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 μA @ 1 V
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3 V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Product Type :
Zener Diodes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Brand :
Datasheets
BZT52C4V3HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C4V3HE3-TP
±6.98% 3 μA @ 1 V -65°C ~ 150°C (TJ) SOD-123
BZT52C4V3HE3-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3 μA @ 1 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3 V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900 mV @ 10 mA is supplied.
BZT52C4V3HE3-TP Features
reverse leakage current of 3 μA @ 1 V
3 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)