BZT52C4V3-13
Mfr.Part #
BZT52C4V3-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
SOD-123
Power Rating :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Tolerance :
±7%
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Impedance-Max :
90Ohm
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
BZT52C4V3
Published :
Voltage Tol-Max :
6.98%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
4.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
4.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
4.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Impedance :
90Ohm
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
50mA
HTS Code :
Datasheets
BZT52C4V3-13
Diodes Incorporated BZT52C4V3-13
ZENER DIODE 90Ohm ±7% 4.3V 3μA @ 1V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C4V3-13 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6.98%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
BZT52C4V3-13 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA