BZT52C43
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52C43
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
SOD-123 43V 0.5W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 30.1V
Power - Max :
350mW
Tolerance :
±7%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
80Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
BZT52C43
ZENER DIODE 80Ohm ±7% 50nA @ 30.1V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C43J Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 30.1V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 43V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZT52-C43J Features
reverse leakage current of 50nA @ 30.1V
50nA @ 30.1V is the maximum voltage (Tol)