BZT52C3V9T-TP
Mfr.Part #
BZT52C3V9T-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Description
DIODE ZENER 3.9V 100MW SOD523
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5.13%
Impedance-Max :
90Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Form :
Flat
ROHS3 Compliant
Dynamic Impedance-Max :
90Ohm
Tolerance :
±5%
260
Working Test Current :
5mA
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Number of Terminations :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Power - Max :
100mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Reference Voltage :
3.9V
Base Part Number :
BZT52C3V9
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Datasheets
BZT52C3V9T-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C3V9T-TP
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 3μA @ 1V -65°C~150°C 2 Terminations SC-79, SOD-523
BZT52C3V9T-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.13%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
BZT52C3V9T-TP Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA