BZT52C3V9-HF
Mfr.Part #
BZT52C3V9-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9 V
Configuration :
Single
Brand :
RoHS :
In Transition
Tolerance :
±5%
Zener Current :
3 uA
Height :
1.3 mm
Product Category :
Zener Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Test Current :
5 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Voltage Tolerance :
5 %
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 μA @ 1 V
Packaging :
MouseReel
Width :
1.75 mm
Power - Max :
500 mW
Product Type :
Zener Diodes
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package :
SOD-123
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Series :
Base Product Number :
BZT52C3
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Package / Case :
Product Status :
Active
Length :
3.85 mm
Datasheets
BZT52C3V9-HF
±5% 3 μA @ 1 V -55°C ~ 150°C (TJ) SOD-123
BZT52C3V9-HF Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3 μA @ 1 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.9 V during operation.As it has a zener current of 3 uA, it has a tremendous amount of design flexibility.900 mV @ 10 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52C3V9-HF Features
reverse leakage current of 3 μA @ 1 V
3 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)