BZT52C3V6-E3-08
Mfr.Part #
BZT52C3V6-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Impedance-Max :
80Ohm
Max Reverse Leakage Current :
100nA
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Voltage Tolerance :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
3.6V
Working Test Current :
5mA
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
410mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
3.6V
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Zener Current :
100mA
Published :
Impedance :
80Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage Tol-Max :
5.56%
Package / Case :
SOD-123
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
Datasheets
BZT52C3V6-E3-08
Vishay BZT52C3V6-E3-08
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 3.6V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C3V6-E3-08 Overview
A voltage of 5.56% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 100mA.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
BZT52C3V6-E3-08 Features
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA