BZT52C39S-7
Mfr.Part #
BZT52C39S-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.8mm
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
Reference Voltage :
39V
Lead Free :
Lead Free
Diode Element Material :
SILICON
Weight :
4.904468mg
Zener Current :
2mA
Element Configuration :
Single
Power Rating :
200mW
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Output Current :
50mA
Max Power Dissipation :
200mW
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Zener Voltage :
39V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Impedance :
130Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Test Current :
2mA
Number of Elements :
1
Base Part Number :
BZT52C39
Tolerance :
±5%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Voltage - Rated DC :
39V
Voltage Tol-Max :
5.13%
Height :
1mm
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
200mW
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
5%
Published :
2017
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Width :
1.4mm
Mount :
Surface Mount
Impedance-Max :
130Ohm
Peak Reverse Current :
100nA
Mounting Type :
Surface Mount
ESD Protection :
No
Additional Feature :
High Reliability
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 27.3V
Datasheets
BZT52C39S-7
Diodes Incorporated BZT52C39S-7
ZENER DIODE 130Ohm ±5% 39V 100nA @ 27.3V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C39S-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 27.3V.A voltage of 5.13% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 2mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
BZT52C39S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 27.3V
100nA @ 27.3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA