BZT52C39LP-7
Mfr.Part #
BZT52C39LP-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Description
DIODE ZENER 39V 250MW 2DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Forward Voltage :
900mV
Voltage Tolerance :
5.13%
Impedance-Max :
130Ohm
Reference Voltage :
39V
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Zener Current :
100nA
HTS Code :
Length :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
100nA
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
992.233309μg
Terminal Position :
BOTTOM
ZENER DIODE
Power Rating :
250mW
Unidirectional
Width :
600μm
ESD Protection :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Termination :
SMD/SMT
Max Reverse Leakage Current :
Number of Pins :
SILICON
Zener Voltage :
39V
Test Current :
2mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Terminations :
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
250mW
Impedance :
130Ohm
Max Power Dissipation :
250mW