BZT52C36T-TP
Mfr.Part #
BZT52C36T-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Description
DIODE ZENER 36V 100MW SOD523
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Dynamic Impedance-Max :
90Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
ZENER DIODE
Voltage Tol-Max :
5.56%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Terminal Form :
Flat
Tolerance :
±6%
yes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
1 (Unlimited)
Power - Max :
100mW
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 25.2V
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
BZT52C36
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Impedance-Max :
90Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
2mA
Power Dissipation-Max :
0.1W
Reference Voltage :
36V
Datasheets
BZT52C36T-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C36T-TP
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 100nA @ 25.2V -65°C~150°C 2 Terminations SC-79, SOD-523
BZT52C36T-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 25.2V.Voltage (Tol) 5.56% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 2mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52C36T-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 25.2V
100nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA