BZT52C36S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52C36S
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
SOD-323 36V 0.3W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Reference Voltage :
36V
Output Current :
50mA
Terminal Position :
Dual
Termination :
SMD/SMT
Peak Reverse Current :
100nA
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
2
Max Power Dissipation :
200mW
Factory Lead Time :
23 Weeks
Test Current :
2mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 25.2V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
ESD Protection :
No
Voltage - Rated DC :
36V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±6%
Height :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
BZT52C36
REACH SVHC :
No SVHC
Element Configuration :
Single
Length :
1.8mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
90Ohm
Voltage Tol-Max :
5.56%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Weight :
4.904468mg
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Reliability
Impedance :
90Ohm
Zener Voltage :
36V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance :
6%
Power Dissipation :
200mW
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Width :
1.4mm
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Rating :
200mW
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Zener Current :
2mA
Datasheets
BZT52C36S
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 36V 100nA @ 25.2V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C36S-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 25.2V.A voltage of 5.56% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 2mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
BZT52C36S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 25.2V
100nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA