BZT52C36
Mfr.Part #
BZT52C36
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SOD-123
Description
ZENER DIODE 36V 0.5W SOD-123
Manufacturer :
YANGJIE
Factory Lead Time :
4 Weeks
Power - Max :
350mW
Tolerance :
±5.6%
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 25.2V
Impedance-Max :
60Ohm
Package / Case :
SOD-123
Datasheets
BZT52C36
YANGJIE BZT52C36
ZENER DIODE 60Ohm ±5.6% 50nA @ 25.2V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C36J Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 25.2V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 36V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZT52-C36J Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)