BZT52C30S
Mfr.Part #
BZT52C30S
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
ZENER DIODE 30V 0.2W SOD-323
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Tin
Zener Current :
2mA
Reference Voltage :
30V
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
200mW
Pin Count :
2
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
30V
Voltage - Rated DC :
30V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Element Configuration :
Single
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Output Current :
50mA
Number of Elements :
1
REACH SVHC :
No SVHC
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Forward Voltage :
900mV
Mount :
Surface Mount
Impedance-Max :
80Ohm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Working Voltage :
30V
Published :
Number of Terminations :
2
Weight :
4.904468mg
Width :
1.4mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Test Current :
2mA
Number of Pins :
Height :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Unidirectional
ESD Protection :
No
HTS Code :
Additional Feature :
High Reliability
Power Dissipation :
200mW
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reverse Current :
100nA
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
BZT52C30
Length :
1.8mm
Impedance :
80Ohm
Tolerance :
±7%
Power Rating :
200mW
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 21V
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tol-Max :
6.67%
Datasheets
BZT52C30S
YANGJIE BZT52C30S
ZENER DIODE 80Ohm ±7% 30V 100nA @ 21V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C30S-7-F Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 21V is required.6.67% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.Wdiodeh a zener current of 2mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 100nA is recommended for this device to function fully.
BZT52C30S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 21V
100nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA