BZT52C30-HE3-08
Mfr.Part #
BZT52C30-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance :
35Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-609 Code :
e3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Dissipation :
410mW
Zener Current :
10mA
Element Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Impedance-Max :
35Ohm
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Voltage :
30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Voltage Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Surface Mount
Weight :
10.290877mg
Max Power Dissipation :
410mW
Voltage Tol-Max :
6.67%
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
30V
Working Test Current :
5mA
Package / Case :
SOD-123
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
100nA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZT52C30-HE3-08
Vishay BZT52C30-HE3-08
ZENER DIODE 35Ohm ±5% 30V 100nA @ 22.5V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C30-HE3-08 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 22.5V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.67%.100nA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 10mA.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.
BZT52C30-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 22.5V
100nA @ 22.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA