BZT52C2V4S-TP
Mfr.Part #
BZT52C2V4S-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Part Number :
BZT52C2V4
Surface Mount :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Power - Max :
200mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Voltage Tol-Max :
5.79%
Reference Voltage :
2.4V
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Factory Lead Time :
12 Weeks
Impedance-Max :
100Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
0.2W
Terminal Form :
Flat
Pin Count :
2
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Tolerance :
±6%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
BZT52C2V4S-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C2V4S-TP
ZENER DIODE 100Ohm ±6% 50μA @ 1V -65°C~150°C 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C2V4S-TP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50μA @ 1V.A voltage of 5.79% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 2.4V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZT52C2V4S-TP Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA