BZT52C2V4-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52C2V4-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Pin Count :
2
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Voltage Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Working Test Current :
5mA
Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
410mW
Package / Case :
SOD-123
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
2.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Published :
Impedance :
85Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage Tol-Max :
8.33%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Impedance-Max :
85Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Reference Voltage :
2.4V
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Datasheets
BZT52C2V4-E3-08
Vishay BZT52C2V4-E3-08
ZENER DIODE 85Ohm ±5% 2.4V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C2V4-E3-08 Overview
A voltage of 8.33% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
BZT52C2V4-E3-08 Features
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA