BZT52C27
Mfr.Part #
BZT52C27
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SOD-123
Description
SOD-123 27V 0.5W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 18.9V
Tolerance :
±7%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
SOD-123
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance-Max :
40Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
350mW
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Datasheets
BZT52C27
ZENER DIODE 40Ohm ±7% 50nA @ 18.9V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C27J Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 18.9V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V during operation.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52-C27J Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)