BZT52C27-13
Mfr.Part #
BZT52C27-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
80Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18.9V
Tolerance :
±7%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Tol-Max :
7.04%
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
2mA
Polarity :
Unidirectional
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Impedance-Max :
80Ohm
HTS Code :
Element Configuration :
Single
Output Current :
50mA
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
2
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Published :
Base Part Number :
BZT52C27
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Rated DC :
27V
Lead Free :
Contains Lead
Zener Voltage :
27V
Package / Case :
SOD-123
Reference Voltage :
27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Power Rating :
500mW
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZT52C27-13
Diodes Incorporated BZT52C27-13
ZENER DIODE 80Ohm ±7% 27V 100nA @ 18.9V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C27-13 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 18.9V.A voltage of 7.04% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Setting the working test voltage to 2mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZT52C27-13 Features
reverse leakage current of 100nA @ 18.9V
100nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA