BZT52C20LP-7
Mfr.Part #
BZT52C20LP-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Description
DIODE ZENER 20V 250MW 2DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Part Number :
BZT52C20
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
ESD Protection :
No
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Contact Plating :
Gold
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
1mm
Height :
470μm
Peak Reverse Current :
100nA
Additional Feature :
High Reliability
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Power Rating :
250mW
Published :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±6%
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
6%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 14V
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
24 Weeks
Test Current :
5mA
Impedance-Max :
55Ohm
Impedance :
55Ohm
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Diode Type :
ZENER DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
250mW
Mount :
Surface Mount
Voltage Tolerance :
6%
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
600μm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Weight :
992.233309μg
Zener Voltage :
20V
Zener Current :
5mA
Reference Voltage :
20V