BZT52C18S
Mfr.Part #
BZT52C18S
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
ZENER DIODE 18V 0.2W SOD-323
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ESD Protection :
No
Tolerance :
±6%
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
45Ohm
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
200mW
Forward Voltage :
900mV
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Zener Voltage :
18V
Power Rating :
200mW
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Width :
1.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
BZT52C18
Weight :
4.904468mg
Zener Current :
5mA
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Tol-Max :
6.41%
Polarity :
Unidirectional
Height :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Reference Voltage :
18V
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Rated DC :
18V
Contact Plating :
Tin
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Element Configuration :
Single
Working Voltage :
18V
Termination :
SMD/SMT
Impedance :
45Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Reverse Leakage Current :
100nA
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12.6V
Published :
Peak Reverse Current :
100nA
Length :
1.8mm
Voltage Tolerance :
6%
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current :
50mA
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Pins :
Datasheets
BZT52C18S
YANGJIE BZT52C18S
ZENER DIODE 45Ohm ±6% 18V 100nA @ 12.6V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52C18S-7-F Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 12.6V.A voltage of 6.41% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 100nA.
BZT52C18S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA