BZT52C18
Mfr.Part #
BZT52C18
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123F
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Published :
Package / Case :
SOD-123
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
ZENER DIODE
Power - Max :
350mW
Impedance-Max :
20Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
17.95V
Tolerance :
±6.4%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12.6V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
BZT52C18
Diotec Semiconductor BZT52C18
ZENER DIODE 20Ohm ±6.4% 50nA @ 12.6V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C18J Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 12.6V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 17.95V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52-C18J Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)