BZT52C16-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52C16-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5.56%
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
BZT52C16
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Working Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Published :
Package / Case :
SOD-123
Impedance-Max :
40Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
0.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Pbfree Code :
yes
Dynamic Impedance-Max :
40Ohm
Qualification Status :
Not Qualified
Reference Voltage :
16V
Tolerance :
±6%
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Configuration :
Single
HTS Code :
Power - Max :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11.2V
Surface Mount :
yes
Datasheets
BZT52C16-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C16-TP
ZENER DIODE 40Ohm ±6% 100nA @ 11.2V -65°C~150°C 2 Terminations SOD-123
BZT52C16-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 11.2V is required.5.56% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZT52C16-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 11.2V
100nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA