BZT52C16-HE3-08
Mfr.Part #
BZT52C16-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tolerance :
5%
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Zener Voltage :
16V
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
410mW
Package / Case :
SOD-123
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
Automotive, AEC-Q101
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
10.290877mg
Impedance-Max :
13Ohm
Working Test Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reference Voltage :
16V
Power Dissipation :
410mW
Zener Current :
20mA
Voltage Tol-Max :
5.56%
Impedance :
13Ohm
Mount :
Surface Mount
Published :
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Datasheets
BZT52C16-HE3-08
Vishay BZT52C16-HE3-08
ZENER DIODE 13Ohm ±5% 16V 100nA @ 12V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C16-HE3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 12V.Voltage (Tol) 5.56% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 20mA zener current.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
BZT52C16-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 20mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA