BZT52C15HE3-TP
Mfr.Part #
BZT52C15HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123
Description
500MW ZENER SOD-123
Manufacturer :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 10.5 V
Package / Case :
SOD-123
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Supplier Device Package :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Tolerance :
±6%
Power - Max :
500 mW
Base Product Number :
BZT52C15
Product Status :
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15 V
Series :
AECQ-HE3
Datasheets
BZT52C15HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C15HE3-TP
±6% 100 nA @ 10.5 V -65°C ~ 150°C (TJ) SOD-123
BZT52C15HE3-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100 nA @ 10.5 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15 V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900 mV @ 10 mA V.
BZT52C15HE3-TP Features
reverse leakage current of 100 nA @ 10.5 V
100 nA @ 10.5 V is the maximum voltage (Tol)