BZT52C15
Mfr.Part #
BZT52C15
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
SOD-123
Description
ZENERDIODE,SOD-123,15V,0.5W,5%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
1 (Unlimited)
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10.5V
Package / Case :
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
14.7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power - Max :
350mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±6.1%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance-Max :
15Ohm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
BZT52C15
Diotec Semiconductor BZT52C15
ZENER DIODE 15Ohm ±6.1% 50nA @ 10.5V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C15X Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 10.5V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 14.7VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52-C15X Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)