BZT52C15-7
Mfr.Part #
BZT52C15-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Test Current :
5mA
Number of Elements :
1
Width :
1.7mm
Peak Reverse Current :
100nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Height :
1.35mm
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
2
Impedance-Max :
30Ohm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10.5V
Element Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
SOD-123
Surface Mount
HTS Code :
Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
6%
Tolerance :
±6%
Impedance :
30Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
Weight :
29.993795mg
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Rated DC :
15V
Zener Voltage :
15V
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
BZT52C15
Qualification Status :
Not Qualified
Zener Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Current :
50mA
Reference Voltage :
15V
Length :
2.85mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
BZT52C15-7
Diodes Incorporated BZT52C15-7
ZENER DIODE 30Ohm ±6% 15V 100nA @ 10.5V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
BZT52C15-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 10.5V.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
BZT52C15-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 10.5V
100nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA