BZT52C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52C10
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
ZENER DIODE 10V 0.5W SOD-123
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
350mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Tolerance :
±6%
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Impedance-Max :
10Ohm
Package / Case :
SOD-123
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Datasheets
BZT52C10
YANGJIE BZT52C10
ZENER DIODE 10Ohm ±6% 200nA @ 7V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C10J Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 200nA @ 7V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52-C10J Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)