BZT52B8V2S
Mfr.Part #
BZT52B8V2S
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
ZENER DIODE 8.2V 0.2W SOD-323
Manufacturer :
YANGJIE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
SOD-323F
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
630nA @ 5V
Power - Max :
200mW
Impedance-Max :
15Ohms
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
BZT52B8V2S
YANGJIE BZT52B8V2S
15Ohms ±2% 630nA @ 5V -65°C~150°C TJ SC-90, SOD-323F
BZT52B8V2S RRG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 630nA @ 5V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1V @ 10mA V.
BZT52B8V2S RRG Features
reverse leakage current of 630nA @ 5V
630nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)