BZT52B47S-TP
Mfr.Part #
BZT52B47S-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323
Manufacturer :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power Dissipation-Max :
0.2W
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
200mW
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
47V
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
100Ohm
Dynamic Impedance-Max :
100Ohm
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Tol-Max :
2%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 35V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Datasheets
BZT52B47S-TP
ZENER DIODE 100Ohm ±2% 100nA @ 35V -55°C~175°C TJ SC-76, SOD-323
BZT52B47S-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 35V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 47V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52B47S-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 35V
100nA @ 35V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA