BZT52B3V9S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52B3V9S
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD-323
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.7μA @ 1V
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
SOD-323F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Max :
200mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Impedance-Max :
90Ohms
Datasheets
BZT52B3V9S
Rectron USA BZT52B3V9S
90Ohms ±2% 2.7μA @ 1V -65°C~150°C TJ SC-90, SOD-323F
BZT52B3V9S RRG Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2.7μA @ 1V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1V @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52B3V9S RRG Features
reverse leakage current of 2.7μA @ 1V
2.7μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)