BZT52B3V9
Mfr.Part #
BZT52B3V9
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SOD-123
Description
SOD-123 3.9V 0.5W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
95Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
2%
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dynamic Impedance-Max :
95Ohm
Power - Max :
410mW
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
0.41W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reference Voltage :
3.9V
Package / Case :
SOD-123
Tolerance :
±2%
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Working Test Current :
5mA
Datasheets
BZT52B3V9
ZENER DIODE 95Ohm ±2% 10μA @ 1V -55°C~175°C TJ SOD-123
BZT52B3V9-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 10μA @ 1V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52B3V9-TP Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA