BZT52B33
Mfr.Part #
BZT52B33
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD-123
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23.1V
Impedance-Max :
40Ohm
Power - Max :
590mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Package / Case :
SOD-123
Series :
Automotive, AEC-Q101
Tolerance :
±2.12%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Datasheets
BZT52B33
Rectron USA BZT52B33
40Ohm ±2.12% 50nA @ 23.1V -55°C~150°C TA SOD-123
BZT52-B33X Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 23.1V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZT52-B33X Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)