BZT52B27-E3-18
Mfr.Part #
BZT52B27-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tolerance :
2%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
SOD-123
Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±2%
Published :
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
30Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
410mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Zener Voltage :
27V
Impedance :
30Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Zener Current :
12mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Power - Max :
410mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 20V
Datasheets
BZT52B27-E3-18
Vishay BZT52B27-E3-18
30Ohms ±2% 27V 100nA @ 20V -55°C~150°C 410mW SOD-123
BZT52B27-E3-18 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 20V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V.A zener current of 12mA makes it highly flexible in terms of design.
BZT52B27-E3-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 20V
100nA @ 20V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 12mA