BZT52B22-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52B22-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 22V 410MW SOD123
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Package / Case :
SOD-123
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Single
Voltage Tol-Max :
2%
Impedance-Max :
55Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power - Max :
410mW
Power Dissipation-Max :
0.41W
Dynamic Impedance-Max :
55Ohm
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
22V
Working Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 17V
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
BZT52B22-TP
ZENER DIODE 55Ohm ±2% 100nA @ 17V -55°C~175°C TJ SOD-123
BZT52B22-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 17V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52B22-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 17V
100nA @ 17V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA