BZT52B20-TP
Mfr.Part #
BZT52B20-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 20V 410MW SOD123
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
410mW
Package / Case :
SOD-123
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Voltage :
20V
Impedance-Max :
50Ohm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Working Test Current :
5mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15V
Power Dissipation-Max :
0.41W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Dynamic Impedance-Max :
50Ohm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Datasheets
BZT52B20-TP
ZENER DIODE 50Ohm ±2% 100nA @ 15V -55°C~175°C TJ SOD-123
BZT52B20-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 15V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZT52B20-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA