BZT52B18S-TP
Mfr.Part #
BZT52B18S-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
Flat
Tolerance :
±2%
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Power - Max :
200mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dynamic Impedance-Max :
45Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
2.22%
Impedance-Max :
50Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 14V
Reference Voltage :
18V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
0.2W
Working Test Current :
5mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Datasheets
BZT52B18S-TP
ZENER DIODE 50Ohm ±2% 100nA @ 14V -55°C~175°C TJ 2 Terminations SC-76, SOD-323
BZT52B18S-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 14V.2.22% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2.22%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52B18S-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 14V
100nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA