BZT52B18
Mfr.Part #
BZT52B18
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD-123
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power - Max :
590mW
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reference Voltage :
18V
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Tolerance :
±2.22%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Package / Case :
SOD-123
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
20Ohm
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Working Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation-Max :
0.35W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
BZT52B18
Rectron USA BZT52B18
ZENER DIODE 20Ohm ±2.22% 50nA @ 12.6V -55°C~150°C TA 2 Terminations SOD-123
BZT52-B18X Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 12.6V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 18V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52-B18X Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA