BZT52B10-HE3-18
Mfr.Part #
BZT52B10-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 10V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
10V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Current :
33mA
Impedance :
5.2Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
410mW
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Pin Count :
2
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
5.2Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage Tol-Max :
2%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
SOD-123
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7.5V
Configuration :
Single
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
Reference Voltage :
10V
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage Tolerance :
2%
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±2%
Datasheets
BZT52B10-HE3-18
Vishay BZT52B10-HE3-18
ZENER DIODE 5.2Ohm ±2% 10V 100nA @ 7.5V -65°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52B10-HE3-18 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 7.5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 33mA makes it highly flexible in terms of design.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
BZT52B10-HE3-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 7.5V
100nA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 33mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA