BZT52B10-E3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52B10-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 410MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
yes
Configuration :
Single
Zener Voltage :
10V
Package / Case :
SOD-123
Power Dissipation :
500mW
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
5.2Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7.5V
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
10V
Zener Current :
33mA
Number of Terminations :
Impedance :
5.2Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Max Power Dissipation :
410mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
BZT52B10-E3-18
Vishay BZT52B10-E3-18
ZENER DIODE 5.2Ohm ±2% 10V 100nA @ 7.5V -65°C~150°C 410mW 2 Terminations SOD-123
BZT52B10-E3-18 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 7.5V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 33mA.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.
BZT52B10-E3-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 7.5V
100nA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 33mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA