BZT52-C51J
Mfr.Part #
BZT52-C51J
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 51V 350MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 35.7V
Impedance-Max :
100Ohm
Power - Max :
350mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5.9%
Package / Case :
SOD-123
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
BZT52-C51J
Nexperia BZT52-C51J
ZENER DIODE 100Ohm ±5.9% 50nA @ 35.7V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C51J Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 35.7V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52-C51J Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)