BZT52-C4V3X
Mfr.Part #
BZT52-C4V3X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOD123
Stock
979
In Stock :
979
Manufacturer :
Nexperia
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Impedance-Max :
95Ohm
Package / Case :
SOD-123
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Tolerance :
±7%
Power - Max :
350mW
Datasheets
BZT52-C4V3X
Nexperia BZT52-C4V3X
ZENER DIODE 95Ohm ±7% 3μA @ 1V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C4V3X Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 4.3V during operation.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52-C4V3X Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)